Nechat si zkontrolovat znaménka je ideální 1x ročně. Prevence je na prvním místě.
Jak vyšetření probíhá?
Na úvod s Vámi vyšetřující lékař povede rozhovor o Vašich eventuálních potížích stran znamének a poté provede vyšetření celé kůže pohledem. Suspektní (podezřelá) znaménka prohlédne ručním dermatoskopem. Dermatoskopie umožňuje mnohonásobné zvětšení útvarů na kůži, díky čemuž lze lépe posoudit, zda jsou či nejsou nebezpečné. Vyšetření je zcela bezbolestné. Zvládnou ho i děti. Tento nádor se totiž bohužel nevyhýbá ani dětem. (https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/04/09.pdf)
Proč chodit na preventivní vyšetření?
V České republice je každoročně diagnostikováno asi 2 500 případů nově zjištěného maligního melanomu a ročně zemře na tuto diagnózu okolo 400 osob. Přitom maligní melanom není zdaleka jediným zhoubným nádorem kůže. Z dalších častých lze vyjmenovat spinaliom a bazaliom. Zhoubné nádory kůže jsou nejčastějšími zhoubnými nádory vůbec. Ročně jimi onemocní 30 tisíc osob. Pokud se zachytí v časném stádiu, jsou dobře léčitelné. (https://www.wikiskripta.eu/w/Melanom)
Kdy zpozornět a nechat si zkontrolovat zanménka?
A – asymetrie (asymmetry) – pigmentované znaménko nemá symetrický tvar (jako je třeba kruh nebo ovál)
B – ohraničení (borders) – pigmentované znaménko má neostré nebo rozpité ohraničení, vybíhají z něj výběžky
C – barva (colour) – znaménko je tmavě hnědé až černé nebo má více barev, změna barvy je varovným signálem
D – velikost (diameter) – znaménko má průměr větší než 5 milimetrů, změna velikosti je varovným signálem
E – vývoj (evolution) – znaménko roste do výšky, šířky, mění svou strukturu
z dalších podezřelých změn to může být:
– spontánní krvácení znaménka, svědění, přítomnost stroupku, červený lem
– vřídek, který se nehojí déle než 1 měsíc
– nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
– jedno znaménko na těle, které se výrazně liší (zejména barvou) od ostatních
– nejasné pigmentované skvrny pod nehty
Na co si dát pozor?
Na sluníčku se nespálit. Bylo zjištěno, že tento zhoubný nádor se častěji vyvine u lidí, kteří se víckrát v životě na sluníčku spálili. Pokud jste světlý fototyp nebo máte četné pigmentové névy na těle, chraňte se o to víc. Stejně tak, když máte pokrevního příbuzného, který rakovinu kůže má/měl.
Pravidla pobytu na slunci:
Solárium
Časté návštěvy solária zvyšují riziko rakoviny kůže. Podle Americké dermatologické akademie je u lidí, kteří používají solárium před 35. rokem věku, o 59 % vyšší riziko vzniku melanomu kůže.
Odstranění znamének
Pokud lékař doporučí odstranění znaménka, objednáme Vás na excizi (vyříznutí) v lokální anestezii a vzorek odešleme k histologickému vyšetření. Výsledek tohoto vyšetření je standardně do 14 dnů. V případě, že si přejete znaménko odstranit z důvodu vlastních obav, postupuje se stejným způsobem.
Melanom v oku
Pro některé může být překvapením, že se tento zhoubný nádor může objevit i v oku a to na spojivce, duhovce, řasnatém tělísku, na zrakovém nervu či pod sítnicí. Nebezpečí tkví v tom, že uvnitř oka ho nevidíme, mimo jiné i proto byste měli chodit na preventivní oční prohlídky. (https://www.onkologiecs.cz/pdfs/xon/2017/01/08.pdf)
Závěrem
Není nutné být za každou cenu opálený, odstín/tón Vaší pleti je pro Vás právě ten nejlepší…cena za nadměrné opalování je až příliš vysoká.
Příspěvek od pojišťoven
VZP dětem i dospělým jednorázově přispívá 1x ročně 500 Kč na vyšetření kožních znamének dermatoskopem (https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/prevence/onkologicke-osetreni-u-specialistu). Další pojišťovny také přispívají (podrobné informace najdete na jejich webových stránkách). Objednejte se k nám na vyšetření telefonicky nebo v online kalendáři.
Vysvětlivky:
Névus (latinsky naevus) = místní vývojová anomálie kůže nejčastěji z pigmentových buněk (melanocytů) obsahující melanin (tmavý pigment). Jde např. o mateřská znaménka a podobné útvary vznikající během života. Vývoj pigmentového névu začíná jako plochý tzv. junkční névus na rozhraní mezi epidermis a koriem. Z něj se v dalším vývoji oddělují melanocyty směrem do koria, kde se vyvíjí névus intradermální, který je vyvýšen nad povrch pokožky – běžné mateřské znaménko. Junkční a některé další névy mohou být v určitých případech východiskem zhoubného pigmentového nádoru – maligního melanomu.